Департамент містобудування та архітектури
м. Суми, вул. Першотравнева, 29, каб. 38
Тел: (0542) 701-870; 701-871; 701-872
Електронна пошта: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя

УРАХУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ ПРИ ФОРМУВАННІ СТРАТЕГІЇ РОЗМІЩЕННЯ ТИМЧАСОВИХ СПОРУД ДЛЯ ПРОВАДЖЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (ТС) В МІСТАХ ОБЛАСТІ

На днях було проведено засідання професійно-громадської ради з питань містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації. Тема засідання: урахування громадської думки при формуванні стратегії розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (ТС) в містах області.

      Зазначене питання є одним з актуальних для жителів населених пунктів області, яких турбує стан їх забудови та естетики житлового середовища. Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації було проведено моніторинг щодо розміщення ТС у обласному і районних центрах станом на вересень 2013 року.        

       Із семи міст обласного значення затверджені схеми розміщення ТС мають лише міста Суми, Глухів та Ромни. У містах Конотоп і Шостка міськими радами прийнято рішення щодо розроблення схем розміщення ТС, у місті Охтирка підготовлено проект такого рішення, а виконавчий комітет Лебединської міської ради інформував про те, що розробляти зазначену схему розміщення ТС не має потреби, так як звернень щодо їх встановлення не надходило. 

     Членами професійно-громадської ради наголошено, що відсутність чіткої містобудівної політики та затвердженої схеми розміщення ТС на території міст сприяє самочинному їх встановленню та безконтрольності з боку виконавчих органів міських рад, негативно впливає на рівень комфортності середовища для життя наших мешканців, естетичний  вигляд  громадських  місць   і   міських об'єктів, знижує рівень безпеки пішоходів у місцях зупинок громадського транспорту.

      Найбільш складна ситуація із розміщенням ТС склалася у обласному центрі. У минулому році за період з 01.01.2012 по 20.06.2012 виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийнято  8 рішень,  згідно з якими на території міста Суми надано 195 дозволів на розміщення ТС.

      Рішенням Сумської міської ради від 19.06.12 № 345 було затверджено «Комплексну схему розміщення тимчасових споруд у місті Суми та їх архітектурний тип», але ситуація змінилася не в кращий бік, оскільки її проектні рішення не досконалі.

     За інформацією управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради на території міста Суми станом на 06.09.2013 встановлено відповідно до паспортів прив’язки 475 ТС. Про загальну кількість і кількість самочинно встановлених кіосків не повідомляється.

     Отже, за динамікою встановлення ТС на території міста, їх кількість за рік збільшилася майже втричі: з 195 ТС до 475 ТС. За таких умов обласний центр вже мабуть є лідером в Україні за кількістю кіосків на 1 тисячу мешканців.

     І це не дивно, адже у схемі розміщення ТС у місті Суми немає території, де було б обмежено їх встановлення: чи то у заповідній зоні історичного центру міста, чи у промислових районах чи на території ландшафтно-рекреаційних зон.

    Такий підхід у стратегії розміщення ТС у місті Суми нагадує 90-ті роки минулого століття, коли підприємці намагалися наповнити існуючий ринок товарів та послуг за рахунок торговельно-побутових кіосків, а не шляхом будівництва та реконструкції сучасних магазинів. То можливо у цих районах, де встановлюються кіоски, недостатня кількість торговельної площі в існуючих та побудованих приміщеннях? Навпаки. Показники торговельної площі по місту Суми, за матеріалами генерального плану м. Суми, перевищують нормативну в 5 разів. Тому постає питання: навіщо в такій прогресуючій кількості розміщувати по місту кіоски, і яка роль в цьому місцевої влади та органу архітектури?

    Не покращують кіоски і естетичний  вигляд  громадських  місць та  міських об'єктів, не гармонізують життєвий простір та не доповнюють композицію архітектурних комплексів, як цього вимагає законодавство. Особливо в центральній частині міста, де їх присутність вносить дисгармонію у містобудівне середовище.

    Думка членів професійно-громадської ради з питань містобудування та архітектури щодо розміщення ТС була одностайною. З метою врегулювання ситуацію, що склалася із розміщенням ТС у містах області, рекомендувати керівництву цих міст вжити заходи щодо удосконалення стратегії розміщення ТС на підпорядкованих територіях для задоволення потреб територіальних громад та забезпечення комфортних умов проживання населення.